Bayram Sonrası Yürürlüğe Girecek: ATM’lerden Para Çekenler İçin Yeni Dönem

Hatalı ekonomi politikaları ile Türk lirasının değerini pula çeviren siyasi iktidar, yeni banknot basımını reddederek bankacılık sisteminde büyük sorunlar yaşanmasına neden olmaya devam ediyor.

Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon ortamı, vatandaşın cebinde bulunan Türk lirasının değerini günden güne düşürürken, gelinen son noktada en büyük Türk lirası olan 200 liralık banknot ile yarım kiloluk et dahi alınamıyor.

Yaşanan bu durum, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından basılan her 5 yeni banknottan 4 tanesinin 200 TL olarak üretilmesine neden olmakta. Hükümet, 500 ve 1000 TL’lik yeni banknot iddialarını her fırsatta yalanlarken, değeri 6 dolara kadar düşen 200 liralık banknotlar için bankalardan yeni bir uygulama kararı geldi.

ATM’LER ARTIK 10 TL VE 20 TL KABUL ETMEYECEK

Ziraat Bankası’nın eski genel müdür yardımcısı Şenol Babuşçu, banka ATM’lerinde 10, 20, 50, 100 ve 200 TL’lik paralar için 5 ayrı slot olduğunu belirterek, son zamanlarda yaşanan hayat pahalılığı nedeniyle çok sayıda 200 liranın kullanıldığını ve bu nedenle bankaların 10 TL ve 20 TL konusunda kritik bir değişikliğe gittiğini belirtti.

BAYRAM SONRASI TÜM TÜRKİYE’YE YAYILACAK

Halihazırda birçok banka, ATM kanalından yapılacak para yatırma ve çekme işlemleri için 10 ve 20 liralık banknotların kullanımını kapatırken, bu paralar için ayrılan slotları da 200 liralık banknotlara yönlendirdi. Söz konusu uygulamanın ilerleyen bayram sonrasında tüm Türkiye’ye yayılacağı tahmin ediliyor. Babuşçu, yapılan değişiklik için “Bankalar ATM’lere artık 200, 100 ve 50 TL’lik banknotları yerleştiriyor. 20, 10 ve 5 TL’lik banknot yerleştirmiyor…” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir